RSS feed for CJ
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Edit this entry  
12
Nail Gun Massacre

Nail Gun Massacre

1985
×
Edit this entry  
07
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Undefeated

Undefeated

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cams

Cams

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
Bath House

Bath House

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
The Swing Whale

The Swing Whale

×
½
Edit this entry  
19
But You Are a Dog

But You Are a Dog

2014
×
Edit this entry  
19
Pappersvärld

Pappersvärld

×
★★
Edit this entry  
19
Still Born

Still Born

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★½
Edit this entry  
15
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Edit this entry  
02
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Terror at the Mall

Terror at the Mall

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★★
Edit this entry