RSS feed for CJ

CJ has logged 60 entries for films rated ★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★½
Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Edit this entry  
16
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Ridge

Ridge

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★½
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★½
Edit this entry  
08
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Edit this entry  
05
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Opera

Opera

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Road Movie

The Road Movie

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Full Tilt Boogie

Full Tilt Boogie

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★½
Edit this entry  
05
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Edit this entry  
06
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Italian for Beginners

Italian for Beginners

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★½
Edit this entry  
12
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
As We Were Dreaming

As We Were Dreaming

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
The Visit: An Alien Encounter

The Visit: An Alien Encounter

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
The Swedish Theory of Love

The Swedish Theory of Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Moments of Silence

Moments of Silence

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Edit this entry  
09
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★½
Edit this entry  
09
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
05
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★½
Edit this entry