Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Reset
password
×
Search:
CJ West
Profile
Activity
Activity
Films
Diary
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for CJ
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Amazon Video
Amazon Prime
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
Year
All time
2018
2017
2016
2015
2014
★★★★
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
CJ has
logged 62 entries for films rated
★★★★
.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Apr
2018
17
Phantom Thread
2017
×
★★★★
Edit this entry
01
Isle of Dogs
2018
×
★★★★
Edit this entry
Mar
2018
08
The Work
2017
×
★★★★
Edit this entry
Feb
2018
17
LA 92
2017
×
★★★★
Edit this entry
Dec
2017
14
Heat
1995
×
★★★★
Edit this entry
05
Blade Runner 2049
2017
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
Nov
2017
04
The Staircase
2005
×
★★★★
Edit this entry
Oct
2017
11
The Dark Knight
2008
×
★★★★
Edit this entry
04
The Guitar Mongoloid
2004
×
★★★★
Edit this entry
Sep
2017
22
The Simple-Minded Murderer
1982
×
★★★★
Edit this entry
Aug
2017
06
8 Mile
2002
×
★★★★
Edit this entry
Jul
2017
14
Black Swan
2010
×
★★★★
Edit this entry
Mar
2017
30
I'm the Angel of Death: Pusher III
2005
×
★★★★
Edit this entry
24
With Blood on My Hands: Pusher II
2004
×
★★★★
Edit this entry
Dec
2016
30
Whiplash
2014
×
★★★★
Edit this entry
15
Nocturnal Animals
2016
×
★★★★
Edit this entry
Nov
2016
06
The Silence of the Lambs
1991
×
★★★★
Edit this entry
Oct
2016
08
Tickled
2016
×
★★★★
Edit this entry
05
My Life as a Dog
1985
×
★★★★
Edit this entry
01
GoodFellas
1990
×
★★★★
Edit this entry
Sep
2016
25
American Gangster
2007
×
★★★★
Edit this entry
Aug
2016
04
Sing Street
2016
×
★★★★
Edit this entry
Jul
2016
18
Nightcrawler
2014
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
05
Eyes Wide Shut
1999
×
★★★★
Edit this entry
Jun
2016
27
The Godfather: Part II
1974
×
★★★★
Edit this entry
25
Aliens
1986
×
★★★★
Edit this entry
20
The Godfather
1972
×
★★★★
Edit this entry
05
Leon: The Professional
1994
×
★★★★
Edit this entry
03
Zodiac
2007
×
★★★★
Edit this entry
May
2016
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
2006
×
★★★★
Edit this entry
Apr
2016
27
The Celebration
1998
×
★★★★
Edit this entry
14
Avalon
2011
×
★★★★
Edit this entry
Feb
2016
14
The Wolf of Wall Street
2013
×
★★★★
Edit this entry
03
The Fighter
2010
×
★★★★
Edit this entry
Jan
2016
28
The Shining
1980
×
★★★★
Edit this entry
08
Beasts of No Nation
2015
×
★★★★
Edit this entry
Dec
2015
22
Kill List
2011
×
★★★★
Edit this entry
13
Reservoir Dogs
1992
×
★★★★
Edit this entry
Nov
2015
18
Victoria
2015
×
★★★★
Edit this entry
06
The Blair Witch Project
1999
×
★★★★
Edit this entry
Oct
2015
09
Brokeback Mountain
2005
×
★★★★
Edit this entry
Sep
2015
20
Kill List
2011
×
★★★★
Edit this entry
18
We Need to Talk About Kevin
2011
×
★★★★
Edit this entry
12
Silver Linings Playbook
2012
×
★★★★
Edit this entry
Aug
2015
23
Heat
1995
×
★★★★
Edit this entry
Jul
2015
06
It Follows
2014
×
★★★★
Read prior review
Edit this entry
04
The Ape
2009
×
★★★★
Edit this entry
May
2015
11
The Act of Killing
2012
×
★★★★
Edit this entry
Apr
2015
16
Lost in Translation
2003
×
★★★★
Edit this entry
14
Skyfall
2012
×
★★★★
Read the review
Edit this entry
Newer
Older
1
2