Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
CJ West

CJ West

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for CJ
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • CJ’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Avatar

    Avatar 2009

    ★★★ Rewatched 02 May 2023

    Extended Collector's Edition

  • Songs from the Second Floor

    Songs from the Second Floor 2000

    ★★★½ Watched 30 Mar 2023

    Han har fått filmstöd så han har blivit snurrig

  • Before Sunrise

    Before Sunrise 1995

    ★★★ Rewatched 25 Feb 2023

    Céline: Personality 6/10, looks 9/10.
    Jesse: Personality 3/10, looks 4/10.

    I feel bad for women.

  • Terminator 2: Judgment Day

    Terminator 2: Judgment Day 1991

    ★★★★½ Rewatched 28 Jan 2023

    153 min version

  • Metropolis

    Metropolis 1927

    ★★★½ Watched 14 Jan 2023

    148 min version

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road 2015

    ★★ Rewatched 03 Jul 2021

    Imagine how cool it would be if this movie was what people think it is.

  • Until the End of the World

    Until the End of the World 1991

    ★★★½ Watched 03 May 2021

    Director's Cut.

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King 2003

    ★★★ Rewatched 30 Jan 2021

    Extended Edition.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers 2002

    ★★★ Rewatched 24 Jan 2021

    Extended Edition.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001

    ★★★ Rewatched 24 Jan 2021

    Extended Edition.

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi 1983

    ★★½ Rewatched 14 Jan 2021

    Harmy's Despecialized Edition.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back 1980

    ★★★½ Rewatched 14 Jan 2021

    Harmy's Despecialized Edition.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and other members based on settings.