Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Minutes: A Lengthening

Three Minutes: A Lengthening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
12

12

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Transport

Lost Transport

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
R.M.N.

R.M.N.

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chevalier

Chevalier

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Linoleum

Linoleum

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Close

Close

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cabin Music

Cabin Music

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
James Baldwin Abroad

James Baldwin Abroad

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
EO

EO

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dona Flor and Her Two Husbands

Dona Flor and Her Two Husbands

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry