RSS feed for ckriofske
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaks and Geeks: The Documentary

Freaks and Geeks: The Documentary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blaze

Blaze

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wife

The Wife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zama

Zama

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Damsel

Damsel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris is Burning

Paris is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gospel According to André

The Gospel According to André

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry