Sort by

Chris has logged 338 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat in the Wall

Cat in the Wall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Times Square

Times Square

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Surviving Christmas with the Relatives

Surviving Christmas with the Relatives

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guest of Honour

Guest of Honour

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eight Hours Don’t Make a Day

Eight Hours Don’t Make a Day

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Regret

No Regret

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I-94

I-94

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sunlit Night

The Sunlit Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry