Sort by

Andrew has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry