Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Clarissa Lima

Clarissa Lima

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Clarissa
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Clarissa’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by Clarissa Lima 19 May 2022

    o que foi isso?

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle 2004

    ★★★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    sempre bom assistir
    é adorável

  • A Dog's Will

    A Dog's Will 2000

    ★★★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    Excelente

  • The Lion King

    The Lion King 1994

    ★★★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    filme favorito de infância
    me marcou muito, até hoje

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower 2012

    ★★★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    triste demais

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things 2020

    ★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    Não entendi absolutamente nada, foi puro fumo

  • About Time

    About Time 2013

    ★★★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    filme muito fofo

  • Life of Pi

    Life of Pi 2012

    ★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    filme que devo rever

  • Lars and the Real Girl

    Lars and the Real Girl 2007

    ★★★ Watched by Clarissa Lima 11 May 2022

    A princípio estranho, desconfortável, mas realmente tocante

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★½ Watched by Clarissa Lima 05 May 2022

    Gostei bastante, mesmo achando previsível algumas vezes
    E estou triste porque não terá a segunda temporada

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by Clarissa Lima 05 May 2022

    Perfeito, representou e incluiu os emos
    Robert Pattinson e Zoe Kravitz quero casar com vcs

  • The Name of the Rose

    The Name of the Rose 1986

    ★★★ Rewatched by Clarissa Lima 04 May 2022

    Ótimo filme para ver como a igreja católica sempre tentou suprimir e ocultar o conhecimento das pessoas

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.