Sort by

clairebiddles has logged 398 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rose Plays Julie

Rose Plays Julie

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Surrogate

The Surrogate

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Azor

Azor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Apples

Apples

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sequin in a Blue Room

Sequin in a Blue Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Edit this entry  
02
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ladyworld

Ladyworld

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
On the Edge

On the Edge

1949
×
Edit this entry  
30
The Assignation

The Assignation

1953
×
Edit this entry  
30
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Brotherhood of Justice

The Brotherhood of Justice

1986
×
Edit this entry  
23
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Thesis

Thesis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gypsy 83

Gypsy 83

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Titane

Titane

2021
×
★½
Read the review Edit this entry