• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Inventing Anna

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Mothering Sunday

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★½

  • The Little Things

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Penguin Bloom

    ★★★

  • Atomic Love

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • 1917

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Babyteeth

    ★★★½

  • Fantastic Fungi

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • nîpawistamâsowin : We Will Stand Up

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Logan Lucky

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★½

  • The Big Sick

  • Moonlight

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • In Time

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Beaches of Agnès

    ★★★★½

  • Wild Child

  • Shotgun Stories

    ★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

  • Knocked Up

  • Bridge to Terabithia

    ★★

  • She's the Man

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

  • The Sisterhood of the Traveling Pants

    ★★★

  • Shrek 2

    ★★★½

  • Zolar

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Saved!

    ★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

  • Almost Famous

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Head On

    ★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★

  • The Wedding Singer

  • Princess Mononoke

    ★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Powaqqatsi

    ★★★

  • Blue Velvet

    ★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★½