RSS feed for Christine

Christine has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Again

Again

2016
×
Edit this entry  
29
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Fox Tale

A Fox Tale

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Folded Wish

A Folded Wish

×
Read the review Edit this entry  
28
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Still Human

Still Human

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Varavarankely

Varavarankely

2010
×
★★
Edit this entry  
26
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa and Death

Santa and Death

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Papua and Kalabahai, Weird Haunts of Strange People

Papua and Kalabahai, Weird Haunts of Strange People

1933
×
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Better Days

Better Days

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sol Levante

Sol Levante

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beau

Beau

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Let it Be

Let it Be

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Weekend at Mafeteng

Weekend at Mafeteng

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
A Pencil Cannonball

A Pencil Cannonball

×
Read the review Edit this entry  
21
Samsara

Samsara

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
The Summer of Sangaile

The Summer of Sangaile

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Post

The Last Post

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taya

Taya

2013
×
★★
Read the review Edit this entry