RSS feed for Christine

Christine has logged 60 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary Is Happy, Mary Is Happy.

Mary Is Happy, Mary Is Happy.

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
And so we put goldfish in the pool.

And so we put goldfish in the pool.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blue

Blue

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life Overtakes Me

Life Overtakes Me

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Maid

Call Me by Your Maid

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sowol Road

Sowol Road

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Like You With All My Hypothalamus

I Like You With All My Hypothalamus

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Buddha

The Buddha

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Ode to My Father

Ode to My Father

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Murmur of Youth

Murmur of Youth

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mercury is Mine

Mercury is Mine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Water Lemon

Water Lemon

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sunday Beauty Queen

Sunday Beauty Queen

2016
×
★★★★½
Edit this entry