RSS feed for Christine
  • Ghost

    ★★★

  • Pretty Woman

    ★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Chances Are

    ★★½

  • Akira

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

  • Top Gun

    ★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Miracle

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • The Party

    ★★★

  • The Blue Lagoon

  • The Shining

    ★★★½

  • 21 Up

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Hotel Pacific

    ★★★★

  • Manila in the Claws of Light

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★

  • Female Trouble

    ★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Melody

    ★★★½

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • The Alphabet

    ★★★

  • The Big Shave

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Good Morning

    ★★★★★

  • Cairo Station

    ★★★★½

  • Sabrina

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Papua and Kalabahai, Weird Haunts of Strange People

  • A Folded Wish

  • A Pencil Cannonball

  • Lalin

    ★★½

  • Jandara

    ★½