RSS feed for Christine
  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★

    Thank you, Jack Black.

    I believe this is one of his most profound performance in movies. I am genuinely touched and impressed by his acting and comedic skills, alongside with the undeniably-oozing chemistry between him and the kids.

  • Don't Hug Me I'm Scared

    Don't Hug Me I'm Scared

    ★★★★

    Excellent portrayal of surrealism in puppets!

  • Waiting Place of Heaven

    Waiting Place of Heaven

    ★★

    Fresh concept but it lacked depth in its story-telling aspect. I was looking forward to seeing it since it starred two of the most renowned actors/actresses in the Philippines. And they both did their part despite the flawed script or dialogues in the movie. I hope it will pave the way for new ideas in the local cinema and inspire other to explore other genres (not just romance and comedy)

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    Now this is comedy

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★★½

    charm and nostalgia, sounds like a good combination for a movie.

  • Gran Torino

    Gran Torino

    ★★★★

    Clint Eastwood, you are a blessing to this world!

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★★

    Been inactive for awhile and this movie is such a nice way to be back on this app! This is the perfect chick flick movie I didn’t know I needed.

  • Through Night and Day

    Through Night and Day

    Tf did I just watch? It’s so cringe-y that I wanted to stop midway and just pretend it didn’t happen.

  • The Invitation

    The Invitation

    ★★

    all the interesting bits happened in the first 20 minutes and nothing came good after that

  • The Kindergarten Teacher

    The Kindergarten Teacher

    ★★★★½

    “You’re not an artist. You’re just an art appreciator.”

    God! This film is beyond me, and Gael Garcia is also in it. What more could I ask for?

  • Mistress America

    Mistress America

    ★★★★½

    Greta Gerwig is the queen of New York

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

    Imagine Pao Mei training Gogo?