RSS feed for clamchowderhead
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • All the Bright Places

    ★★½

  • Onward

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The King

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

  • Men in Black: International

    ★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Brittany Runs a Marathon

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • The Report

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

  • The Favourite

  • Roma

  • Crazy Rich Asians

  • BlacKkKlansman

  • Avengers: Infinity War

  • Beirut

  • Puzzle

    ★★★

  • Hereditary

  • Sorry to Bother You

  • Private Life

    ★★★★½

  • Phantom Thread

  • Coco

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

  • The Wife

    ★★

  • The Breadwinner

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Abducted in Plain Sight

    ★★★

  • Wonder Woman

  • It Comes at Night

  • Baby Driver

  • Logan

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Hacksaw Ridge

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

  • Kubo and the Two Strings

  • Your Name.