Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moloch

Moloch

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Houses October Built 2

The Houses October Built 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cujo

Cujo

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X

X

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl from Plainville

The Girl from Plainville

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cedric the Entertainer: Taking You Higher

Cedric the Entertainer: Taking You Higher

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ouija

Ouija

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

Conversations with a Killer: The John Wayne Gacy Tapes

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dana Carvey: Squatting Monkeys Tell No Lies

Dana Carvey: Squatting Monkeys Tell No Lies

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Satan Lives

Satan Lives

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 8th Night

The 8th Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scary House

The Scary House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Cave

The Cave

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Old Ways

The Old Ways

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade

Blade

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prince: Sign o' the Times

Prince: Sign o' the Times

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ward

The Ward

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry