RSS feed for Carla

Carla has logged 44 entries for documentary films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Death of a Child

Death of a Child

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Gray State

A Gray State

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Goodnight, Sugar Babe: The Killing of Vera Jo Reigle

Goodnight, Sugar Babe: The Killing of Vera Jo Reigle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
3801 Lancaster: American Tragedy

3801 Lancaster: American Tragedy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Out of Thin Air

Out of Thin Air

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Belief: The Possession of Janet Moses

Belief: The Possession of Janet Moses

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Newtown

Newtown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
KKK: The Fight for White Supremacy

KKK: The Fight for White Supremacy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sleepwalkers Who Kill

Sleepwalkers Who Kill

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Amityville Horror

My Amityville Horror

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
There's Something Wrong with Aunt Diane

There's Something Wrong with Aunt Diane

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Captivated: The Trials of Pamela Smart

Captivated: The Trials of Pamela Smart

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hostage to the Devil

Hostage to the Devil

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skinheads USA: Soldiers of the Race War

Skinheads USA: Soldiers of the Race War

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Thought Crimes

Thought Crimes

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cheshire Murders

The Cheshire Murders

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost for Life

Lost for Life

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Shenandoah

Shenandoah

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Girlhood

Girlhood

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Edit this entry  
15
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Deprogrammed

Deprogrammed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Confessions of Thomas Quick

The Confessions of Thomas Quick

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nightmares in Red, White and Blue

Nightmares in Red, White and Blue

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Edit this entry