• Lords of Chaos

    Lords of Chaos

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One aspect of this movie that really worked to show the banality of evil is Rory Culkin’s big eyes and gentle voice. They both serve to temporarily take you out of the horrible things that are being said and done, and then wham! You’re back in again, and can’t believe you got distracted.

    I actually teared up at this movie in two places, because the violence is so realistic. These are not stabbings for entertainment.

    I remembered these events vaguely…

  • Annabelle

    Annabelle

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Didn’t notice last time that Leah’s crib mobile’s song is the same music as Rory’s music box in The Conjuring. Nicely played.

  • The Ruins

    The Ruins

    ★★★★

    Rewatched it this month to show it to my husband, who is a huge fan of the novel. He approves. 🌺

  • The Visit

    The Visit

    ★★★★★

    Still horrifying. The grandmother auditioned on her facials alone, I guarantee it. I dreamed about her after rewatching this. This movie works on so many levels, including that of a modern fairy tale.

  • The Tall Man

    The Tall Man

    ★★★½

    Well, I didn't see that coming. Quite creative. People are frightening.

  • Texas Chainsaw 3D

    Texas Chainsaw 3D

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is a creative take on a sequel, and I have affection for it.

    I like the visual cues to the original, that I didn’t pick up on the first time, such as:

    Dark van as opposed to the white one
    Heather wearing hip-hugger flares that are reminiscent of bell bottoms, her friend wearing red short-shorts
    The passcode being 0819 “like the date” (the original took place on 08/18-08/19/1974–so 0819 would mark the day of the events of the beginning…

  • One Dark Night

    One Dark Night

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The effects held up well after all these years. All I had remembered from this movie was the comfort toothbrush, so that made this rewatch fun.

    I love watching any movie with E. G./Elizabeth Daily in it, because I get a little giggle out of know that’s Bubbles PowerPuff. 💚

  • The Canal

    The Canal

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Extremely creative use of found footage. Really eerie story with surprising gore.

    On that note, trigger warning for in-your-face coffin birth.

  • Prom Night

    Prom Night

    ★★★½

    The Lou unibrow is *chef’s kiss*.

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★★

    I own this on VHS from back in my delightfully misspent youth. I loved being an 80's teen horror fan.
    Rewatched it this time with Joe Bob.

  • Fade to Black

    Fade to Black

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    For my 666 diary entry on Letterboxd, I figure, why not a horror movie about a movie-obsessed killer?

    Why not, indeed.

    That was a movie about a narcissist with an inadequate personality, that had two very large plot holes—one of which failed to explain the actions of one of the main characters in the finale at all. She was just completely dragged along by the plot. Why is she sympathizing with him? Because it suits the plot. Why is she…

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★★

    Watch and listen to the entire credits.

    🩸 I like to imagine the casting process:

    Raimi, Campbell, and casting to prospective Mias: “Now, you understand this role requires you to be a little...wet?”

    “Oh, you mean like some rain scenes? And of course fake blood. I’m totally fine with that.”

    “No, we don’t think you understand. You’re going to need to commit to a deep level of wetness. Soul deep. So
    much water and whatever goo we can apply at any…