Sort by

clara! ・*・゚ has logged 370 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Men and Women

Men and Women

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blackbird

Blackbird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Train

The Christmas Train

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Am Michael

I Am Michael

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunday's Illness

Sunday's Illness

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Notes for My Son

Notes for My Son

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Final Storm

The Final Storm

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry