Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maid

Maid

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ted

Ted

2012
×
Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Rango

Rango

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry