• Mighty Aphrodite

  • Shanghai Triad

    ★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Bullets Over Broadway

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

  • That's Entertainment! III

  • The Last Seduction

  • To Live

    ★★★★★

  • Carlito's Way

  • The Age of Innocence

    ★★★½

  • Manhattan Murder Mystery

    ★★★★

  • Husbands and Wives

    ★★★★

  • Raising Cain

    ★★½

  • Basic Instinct

  • Shadows and Fog

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★★

  • Madonna: Truth or Dare

    ★★★★½

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★★

  • Casualties of War

  • September

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★

  • The Untouchables

  • Angel Heart

  • Radio Days

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Agnes of God

    ★★½

  • Day of the Dead

    ★★★½

  • The Purple Rose of Cairo

  • Lost in America

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★½

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★½

  • Broadway Danny Rose

    ★★★★★

  • The Keep

    ★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Christine

    ★★★½

  • Zelig

  • The House on Sorority Row

    ★★★½

  • Creepshow

    ★★

  • Halloween III: Season of the Witch

  • Curtains

    ★★★

  • Friday the 13th Part III

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Halloween II

    ★★★★½

  • Hell Night

    ★★★★½

  • Body Heat

  • Blow Out

    ★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★

  • The Howling

    ★★★½

  • The Funhouse

    ★★★★

  • My Bloody Valentine

    ★★★★

  • Terror Train

    ★★★

  • Stardust Memories

  • Xanadu

    ★★

  • Dressed to Kill

    ★★★★★

  • Prom Night

    ★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

  • The Fog

    ★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★

  • Salem's Lot

    ★★★★★

  • When a Stranger Calls

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Tourist Trap

    ★★★★

  • Caligula

    ★½

  • The Wiz

    ½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Death on the Nile

    ★★★★

  • Eyes of Laura Mars

    ★★★

  • Grease

    ★★★★½