• Annie Hall

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Obsession

    ★★★★

  • Family Plot

  • Taxi Driver

    ★★★

  • Shampoo

    ★★½

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★★

  • Phantom of the Paradise

  • Female Trouble

    ★★★★★

  • That's Entertainment!

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Sisters

    ★★★½

  • Frenzy

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Pink Flamingos

    ★★★

  • Dirty Harry

  • Klute

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★½

  • Myra Breckinridge

    ★★½

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • Boom!

  • Valley of the Dolls

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Torn Curtain

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

  • The Oscar

    ★★★★★

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★★

  • Marnie

  • The Night of the Iguana

    ★★★½

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★★

  • Cleopatra

    ★★

  • The Birds

  • How the West Was Won

  • Lolita

    ★★★

  • Cape Fear

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Where the Boys Are

    ★★★★

  • BUtterfield 8

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★

  • Ocean's Eleven

    ½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

  • Home from the Hill

  • Suddenly, Last Summer

    ★★★★★

  • North by Northwest

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • Murder by Contract

  • The Big Country

    ★★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • The Lineup

    ★★★★

  • Vertigo

  • Touch of Evil

  • Elevator to the Gallows

  • The Brothers Rico

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • The Wrong Man

  • Nightfall

    ★★★★

  • Written on the Wind

    ★★★★

  • The Killing

  • The Harder They Fall

  • The Man Who Knew Too Much

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Trouble with Harry

  • Killer's Kiss

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • To Catch a Thief