• The Harder They Fall

  • The Man Who Knew Too Much

  • Invasion of the Body Snatchers

  • Picnic

    ★★★★★

  • The Trouble with Harry

  • Killer's Kiss

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

  • The Night of the Hunter

  • The Phenix City Story

  • Kiss Me Deadly

  • Rififi

  • The Big Tip Off

    ★★

  • Jupiter's Darling

    ★★

  • New York Confidential

  • The Big Combo

    ★★★★★

  • Diabolique

  • Summertime

    ★★★★★

  • Private Hell 36

    ★★½

  • Rear Window

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Magnificent Obsession

  • Johnny Guitar

  • Dial M for Murder

  • River of No Return

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Drive a Crooked Road

  • Easy to Love

    ★★½

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★★

  • Crime Wave

    ★★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★★

  • Torch Song

    ★★★★★

  • 99 River Street

  • The Band Wagon

    ★★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Dangerous When Wet

    ★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★★★

  • House of Wax

    ★★★½

  • Invaders from Mars

  • Man in the Dark

  • I Confess

  • Niagara

  • The Bad and the Beautiful

  • Million Dollar Mermaid

    ★★★★

  • Beware, My Lovely

  • Sudden Fear

    ★★

  • Clash by Night

  • The Sniper

    ★★★★½

  • The Narrow Margin

  • The African Queen

    ★★★★★

  • Quo Vadis

    ★★

  • Detective Story

  • The Raging Tide

    ★★

  • The Well

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

  • The Tall Target

  • Tomorrow Is Another Day

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

  • The Prowler

  • The Thing from Another World

    ★★★★

  • A Place in the Sun

  • Cause for Alarm

  • M

    ★★★★★

  • Under the Gun

    ★★★½

  • Cry Danger

    ★★★★★

  • The Man Who Cheated Himself

    ★★

  • The Sound of Fury

    ★★★★½

  • Harriet Craig

    ★★★★

  • Woman on the Run

    ★★★★

  • The Killer That Stalked New York