• Union Station

  • Between Midnight and Dawn

  • The Breaking Point

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Where the Sidewalk Ends

    ★★★½

  • Panic in the Streets

    ★★★★★

  • Mystery Street

  • Night and the City

    ★★★★★

  • Armored Car Robbery

    ★★★★★

  • The Asphalt Jungle

  • In a Lonely Place

  • The Damned Don't Cry

  • Appointment with Danger

  • Side Street

  • Stage Fright

    ★★★★

  • Gun Crazy

  • The Threat

    ★★★½

  • Whirlpool

    ★★½

  • Tension

  • Holiday Affair

  • Adam's Rib

    ★★★

  • Beyond the Forest

    ★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • Thieves' Highway

  • Under Capricorn

  • White Heat

    ★★★★★

  • The Third Man

  • Too Late for Tears

  • The Great Gatsby

    ★★

  • Follow Me Quietly

    ★★★½

  • House of Strangers

    ★★★★

  • Neptune's Daughter

    ★★½

  • The Window

  • Flamingo Road

  • The Set-Up

  • The Clay Pigeon

    ★★★

  • Shockproof

    ★★★½

  • Act of Violence

  • A Letter to Three Wives

    ★★★★★

  • Criss Cross

    ★★★★½

  • He Walked by Night

    ★★★★★

  • Moonrise

    ★★★★★

  • Cry of the City

    ★★★★★

  • Road House

    ★★★★

  • Bodyguard

    ★★★

  • Sorry, Wrong Number

  • Rope

  • Pitfall

  • They Live by Night

  • Key Largo

  • Raw Deal

  • The Big Clock

  • The Naked City

    ★★★★★

  • Call Northside 777

  • The Paradine Case

  • I Walk Alone

  • T-Men

  • The Lady from Shanghai

  • Good News

    ★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • This Time for Keeps

    ★★

  • Nightmare Alley

  • Lured

    ★★

  • Kiss of Death

  • Desert Fury

    ★★★★½

  • Crossfire

    ★★★★

  • They Won't Believe Me

    ★★★½

  • The Woman on the Beach

    ★★

  • Possessed

  • Repeat Performance

    ★★★★

  • Born to Kill

  • Boomerang!