• You'll Find Out

    ★★★½

  • The Letter

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Escape

  • Christmas in July

  • City for Conquest

  • Foreign Correspondent

  • They Drive by Night

  • Rebecca

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • The Women

    ★★★★★

  • Idiot's Delight

  • La Bête Humaine

  • The Great Waltz

    ★★★★½

  • The Lady Vanishes

  • Marie Antoinette

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Rosalie

    ★★★

  • Hollywood Hotel

  • Young and Innocent

  • The Awful Truth

    ★★★★★

  • Stage Door

    ★★★★★

  • Gold Diggers of 1937

  • Sabotage

  • Romeo and Juliet

  • Fury

  • Secret Agent

  • Show Boat

    ★★★★★

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★½

  • The Great Ziegfeld

    ★★½

  • Follow the Fleet

    ★★★★★

  • A Midsummer Night's Dream

  • The 39 Steps

  • The Devil Is a Woman

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Gold Diggers of 1935

  • Roberta

    ★★★★

  • The Gay Divorcee

    ★★★★★

  • The Barretts of Wimpole Street

    ★★★½

  • Dames

  • Wonder Bar

    ★★★★½

  • Riptide

  • Heat Lightning

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Footlight Parade

  • Gold Diggers of 1933

  • 42nd Street

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★★★

  • Kongo

    ★★★★½

  • Smilin' Through

  • Big City Blues

  • Blessed Event

  • Downstairs

    ★★★★½

  • Number Seventeen

  • Strange Interlude

    ★★★

  • Scarface

  • Shanghai Express

    ★★★★★

  • Working Girls

    ★★½

  • Private Lives

  • Bad Girl

    ★★★½

  • A Free Soul

    ★★★★

  • M

  • Strangers May Kiss

  • Let Us Be Gay

  • The Divorcee

    ★★★½

  • Their Own Desire

    ★★★

  • Blackmail

  • The Last of Mrs. Cheyney

  • The Hollywood Revue of 1929

  • The Crowd

    ★★★★★

  • The Student Prince in Old Heidelberg