RSS feed for ClarksDad
  • Notorious

    Notorious

    ★★★★★

    The party sequence is ingenious, and possibly the Master’s most suspenseful set piece. This also has what is perhaps his most sophisticated, powerhouse cast from top to bottom.

    Notorious is fascinating for having such unsympathetic leading male roles...a sexist pig and a literal Nazi. Bergman somehow manages to make both of these A-holes seem charming.

  • The Wiz

    The Wiz

    ½

    Lead balloon from first frame to the last. A course in how to destroy a Broadway show.

  • The Human Centipede (First Sequence)

    The Human Centipede (First Sequence)

    ★★

    Kudos for the clinical, nihilistic harshness of it all. I admit I was disturbed when I first saw it...as promised. The sequels revealed the director to be something of a hack, and all of this basically was a sick joke.

    In any case...his little poop movie is now famous and notorious and part our pop lexicon, like it or not.

  • Hannibal

    Hannibal

    I knew in the first 5 minutes it was going to be a train wreck. Cheers to Jodie Foster for sensing the same thing.

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

    Hush... Hush, Sweet Charlotte

    ★★★★

    Damn...Olivia, Bette, Agnes ...AND Mary Astor?? Almost too good to be true. I put off watching this forever...that was dumb. This is a first-rate Southern Gothic...and all the ladies tackle the shit out of their roles.

  • Cat on a Hot Tin Roof

    Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

    Cannot handle Newman's performance in this. They neutered his character for the film version...so it's not entirely his fault. It's too frustrating to watch him try to play drunken, vague repression for 2 hours...just not his wheelhouse.

    Taylor and Ives are another matter. Outstanding.

  • A Free Soul

    A Free Soul

    ★★★★

    There's a fine, classic 30 minute movie buried in here...exclusively featuring smolderingly gorgeous Gable and radiant Adrian-gown-draped Shearer. The rest...with pallbearers like Leslie Howard and Lionel Barrymore fumbling about and dragging everything down...is why some viewers run screaming from early talkies.

  • The Barretts of Wimpole Street

    The Barretts of Wimpole Street

    ★★★½

    Direction and script are in total paralysis...and it is seriously stagey... but it still doesn't dim the excitement of watching these 3 giants go at it.

  • Their Own Desire

    Their Own Desire

    ★★★

    OK I love Norma Shearer...I don't care if she did bring all her silent screen emoting into the talkies. In many of these creaky ass MGM "drawing room dramas" she is literally the only thing holding it all together.

  • A Streetcar Named Desire

    A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

    Take a few moments to appreciate the art direction. It is just peerless...a brilliant recreation of a time, a place, and a climate.

    How lucky these famous stage performances were captured forever on celluloid. Blanche and Stanley. Once seen; Never forgotten.

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★★

    The key was being about 10 years old and not knowing about the last 30 seconds.

    This remains one of my favorite films...an incredibly special and powerful opera for every tormented, nerdy kid....with a superstar director (fuck all you haters) and what’s possibly the 2 best performances of any horror film ever.

  • Rosalie

    Rosalie

    ★★★

    This is actually one of the worst musicals of the 1930s...a monumentally boring, miscast MGM dud starring the most vacant leading man in the world. BUT! If you can hang tight...it has 2 Eleanor Powell dance sequences that are simply perfection, a lovely Cole Porter score (tho he himself thought little of it) with brillIant orchestrations, and wild, almost surreal art direction. You really better brace yourself for that script tho.