ClarksDad has written 45 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★★★

    The end of the world. But no crowds in the streets. No president making doomsday speeches. No scientists arguing in a lab. Just its effect on one family.

    I saw this in 2011 and it crushed me. I understood every goddamn second. Justine is me. I’ve actually been afraid to watch it again.

  • Fantasia

    Fantasia

    ★★★★★

    For some reason I can handle criticism of all my favorite films...except this one. It's too special...I'm too close to it.

    "Night on Bald Mountain" fades into "Ave Maria" and a bell tolls in the surround speakers and it makes me happy to be alive.

  • Alien

    Alien

    ★★★★★

    Handful of movies I just fantasize...what was it like to be the FIRST audience to experience the shock...the moment that changed everything ? Psycho...The Exorcist....and Alien.

  • The Spiral Staircase

    The Spiral Staircase

    ★★★★★

    ...and slasher movies were born.

    Sinister and creepy...blessed with a knockout score and rich, intense performances from a couple of legendary actresses.

    Perfect double feature with "The Uninvited".

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    As ravishing and well-performed as rumored. My god the art direction. The structure takes some getting used to...a little hard to get your footing in that obtuse first act...worth hanging in there.

  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill

    ★★★★★

    If you are going to murder me, please have a Pino Donaggio score playing in the background. Thank you.

  • Casino

    Casino

    ★★★★★

    Scorsese brought out the absolute best in these 3 stars. For once his indulgent decisions (St Matthew's Passion blaring through the surround speakers, voice-over narration, etc) support the story without drowning it. It's also just a drop dead gorgeous film.

  • Notorious

    Notorious

    ★★★★★

    The party sequence is ingenious, and possibly the Master’s most suspenseful set piece. This also has what is perhaps his most sophisticated, powerhouse cast from top to bottom.

    Notorious is fascinating for having such unsympathetic leading male roles...a sexist pig and a literal Nazi. Bergman somehow manages to make both of these A-holes seem charming.

  • A Streetcar Named Desire

    A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

    Take a few moments to appreciate the art direction. It is just peerless...a brilliant recreation of a time, a place, and a climate.

    How lucky these famous stage performances were captured forever on celluloid. Blanche and Stanley. Once seen; Never forgotten.

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★★

    The key was being about 10 years old and not knowing about the last 30 seconds.

    This remains one of my favorite films...an incredibly special and powerful opera for every tormented, nerdy kid....with a superstar director (fuck all you haters) and what’s possibly the 2 best performances of any horror film ever.

  • The Portrait of a Lady

    The Portrait of a Lady

    ★★★★★

    Henry James is impenetrable for most people, but this an excellent attempt to capture the feel of what’s beneath that dense prose. Hershey and Kidman are tremendous...Malkovich, well, he’s just too “villainous” to be believable. Depiction of airless, corseted 19th century blows lid off most period pics. The documentary on the blu ray, full of behind the scenes footage of this extremely difficult shoot...is almost as incredible as the movie.

  • Broadway Danny Rose

    Broadway Danny Rose

    ★★★★★

    Sitting here with a tear running down my face as the credits roll.

    What a beautiful ode to a world that's long gone.