• Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★½

  • Mulan

    ★★

  • Onward

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Joker

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★

  • Scandal: The Trial of Mary Astor

    ★★★½

  • Ava Gardner, the Gipsy of Hollywood

    ½

  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

    ★★★★½

  • Leslie Howard: The Man Who Gave a Damn

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Conjuring

    ★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • A Night at the Movies: Merry Christmas!

    ★★

  • Inception

    ★★★½

  • Across the Universe

    ★★★

  • The Adventures of Errol Flynn

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • The Silver Screen: Color Me Lavender

  • Glory

    ★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Oliver & Company

    ★★

  • Die Hard

    ★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Mickey's Christmas Carol

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Victor/Victoria

    ★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★

  • Rocky

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★★★★½

  • Cabaret

    ★★½

  • Santa Claus Is Comin' to Town

    ★★½

  • Frosty the Snowman

    ★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★½

  • Sweet Charity

    ★★★★

  • The Wrecking Crew

    ★★½

  • I Love You, Alice B. Toklas!

    ★★★★

  • A Fine Pair

    ★★½

  • Funny Girl

    ★★★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★★

  • More Than a Miracle

    ★★½

  • Doctor, You've Got to Be Kidding!

    ★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Picture Mommy Dead

  • Not with My Wife, You Don't!

    ★★★

  • The Glass Bottom Boat

    ★★★★

  • Madame X

    ★★★

  • A Patch of Blue

    ★★★★½

  • The Slender Thread

    ★★★½

  • Girl Happy

    ★★★

  • Sex and the Single Girl

    ★★★½

  • Fail Safe

    ★★★★

  • The Unsinkable Molly Brown

    ★★★★

  • Paris When It Sizzles

    ★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★½

  • Charade

    ★★★½

  • The V.I.P.s

    ★★★★

  • Lilies of the Field

    ★★★

  • Fun in Acapulco

    ★★★½