Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★½
Edit this entry  
19
Lady with Red Hair

Lady with Red Hair

1940
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
Madame X

Madame X

1937
×
★★★★
Edit this entry  
17
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Edit this entry  
16
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Old Maid

The Old Maid

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
Somewhere I'll Find You

Somewhere I'll Find You

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Their Own Desire

Their Own Desire

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Idiot's Delight

Idiot's Delight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girl Happy

Girl Happy

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★
Edit this entry  
30
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bride by Mistake

Bride by Mistake

1944
×
★★★½
Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★½
Edit this entry  
06
She's Working Her Way Through College

She's Working Her Way Through College

1952
×
★★★
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Light in the Piazza

Light in the Piazza

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
You'll Never Get Rich

You'll Never Get Rich

1941
×
★★½
Edit this entry  
04
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
I Love You, Alice B. Toklas!

I Love You, Alice B. Toklas!

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Death of a Scoundrel

Death of a Scoundrel

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
Love Is News

Love Is News

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Our Modern Maidens

Our Modern Maidens

1929
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★★★
Edit this entry