Liam has logged 151 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★½
Edit this entry  
29
Superman III

Superman III

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Five(ish) Doctors Reboot

The Five(ish) Doctors Reboot

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission of Justice

Mission of Justice

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Who Dares Wins

Who Dares Wins

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Recoil

Recoil

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dangerous Place

A Dangerous Place

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gumshoe

Gumshoe

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carrington V.C.

Carrington V.C.

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rage

Rage

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Identity

Identity

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry