• Nope

    ★★★½

  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★

  • The Power of the Dog

  • Pig

    ★★★½

  • City So Real

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★

  • Boys State

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★

  • Train to Busan

    ★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • Beaver Trilogy Part IV

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • Force Majeure

    ★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Meek's Cutoff

    ★★★

  • Daddy Longlegs

    ★½

  • Waltz with Bashir

    ★★★★

  • Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

    ★★★★

  • The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★★

  • I Like Killing Flies

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★★

  • The Promise

    ★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★

  • The Watermelon Woman

    ★★★★

  • Clifford

    ★★★

  • Cabin Boy

    ★★★½

  • Totally Fucked Up

    ★★★½

  • The Living End

    ★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★

  • To Sleep with Anger

    ★★★★½

  • Metropolitan

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Sweetie

    ★★★

  • The Vanishing

    ★★★★½

  • Miracle Mile

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★★

  • The Gate

    ★★★

  • Hollywood Shuffle

    ★★★½

  • Something Wild

    ★★★

  • When the Wind Blows

    ★★★★

  • Golden Eighties

    ★★★★★

  • ...And the Pursuit of Happiness

    ★★★★½

  • Vagabond

    ★★★★

  • Meantime

    ★★★★

  • My Brother's Wedding

    ★★★½

  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

    ★★★½

  • Smithereens

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★½

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

  • Brewster McCloud

  • Medium Cool

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Good Morning

    ★★★★★