cláudio!!! has logged 67 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Hugs

Free Hugs

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laggies

Laggies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What They Had

What They Had

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
State of Play

State of Play

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hangover

The Hangover

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry