RSS feed for Claudine
  • Happy Old Year

    Happy Old Year

    ★★★★½

    Horrible film review alert!

    I didn’t know I signed up for a drama, as I stumbled upon a very random film recommendation. 

    This film is like an onion: literally made me cry as each layer was peeled. (I know peeling an onion won’t make you cry, but I wanted to be poetic. Anyway, I have so many thoughts on this film. So maaaannnyyyy.)

    For something technical and un-onion-y: Niramon Ross’ cinematography was gentle, all too natural, and quite...appropriately minimal. Stellar acting by a great cast, too (props to Chutimon, who played Jean, most especially). Lovely, lovely work, you guys. *cries in a corner*

  • Blackheads

    Blackheads

    ★★★★

    Ahhhh, when a log line ends up being one solid, beautiful film. Love the art style, too.

  • Single

    Single

    ★★★½

    A message on visiting (how we overcompensate for) our ableism, packaged in a cute story of girl meets boy (and supposedly a change in perspective). I first had issues with the ending. But the more that I think about it, it seems quite fair.

    Because maybe the story isn’t really about the girl changing her stance in the span of the narrative but it’s about how you–or really, I–deserve that case of eggs thrown my way. And during these times, the change in perspective should mostly be on me.


    Hashtag: BYOB (Bring Your Own Biases)

  • Burn the Stage: The Movie

    Burn the Stage: The Movie

    This film makes it seem like we’ve been watching the blooper reel (aka Run BTS) all this time.

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

    Watched this for Jordan Fisher, who deserves 5 stars just because~

    Kidding aside, this movie may not be for me but I appreciate the fact that this can be perfect for high school guidance counseling or something (or maybe a crash course on uhh vanilla American high school). There are a lot of great talking points for anyone who’d like to walk anyone through some realities of life: falling in love too fast, sorting differences, friendships, fighting and reconciliation, divorce,…

  • Our Little Sister

    Our Little Sister

    ★★★★★

    This remains to be the film with the most texture out of all of Koreeda’s so far, visually and narratively, without imposing an overt style. I love watching this with the intent to feel things and be transported to places, while setting up a mood of introspection to be taken even after watching the film.

    Koreeda always wins.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Saw this again after seeing Episode 9. Because of that, I realized how much credit Rian Johnson deserves for his more mindful storytelling than *coughs* someone else.

    If only this saga had this episode's ending, it would've been a more hopeful, forward-looking closing than a story that just ends with the same people. Gaaaah.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My brain is clouded with thoughts that I badly need to process. A part of me wants to watch this again, to get a grip on things that did not make sense in the first viewing. But I'd give credit to myself for focusing so intently just so I could understand this film as each scene unfolded. Sadly, I have come to a realization that it wasn't my mindset nor the circumstances of my film viewing that led me to…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    While the message is important, I can't help but compare this to a protest that has a message loudly expressed, and but feels a lot left to be desired/filled in, especially for a call-to-action of sorts.

    There is no denying how thoroughly entertaining this movie was—smart, funny, leaves you always at the edge of your seat (sometimes unnecessarily so). Which, I think, explains why them Hollywood folk love this so much.

    Through this, Bong Joon-Ho triggers a reaction, enough to give himself a platform to speak for contemporary Asian cinema. And for that, he deserves all the praise.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    I cried a number of times. Good cries. And boy, that ending.

    (There’s more that needs to be said of this!)

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    (Note that this is a rating given for a film seen while half-asleep.)

  • Bao

    Bao

    ★★★★★

    I watch this now for a good cry.

    You can feel how a life has influenced the making of a film.