Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Read prior review Edit this entry  
10
Hamlet 2

Hamlet 2

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry