Sort by

clemens_oskar has logged 305 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
DAU. Degeneration

DAU. Degeneration

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
08
The Call

The Call

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dark Woods

Dark Woods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Time

Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Playing God

Playing God

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Love Affair(s)

Love Affair(s)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Mexican Bretzel

My Mexican Bretzel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Single Cycle

Single Cycle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
What We Wanted

What We Wanted

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Stonebreaker

The Stonebreaker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
Edit this entry  
20
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Edit this entry  
19
Asia

Asia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Death of Cinema and My Father Too

The Death of Cinema and My Father Too

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lorelei

Lorelei

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry