RSS feed for Clemente
  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Rocks

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • High Life

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Girl

    ★★★★

  • Climax

    ★★★½

  • The Kissing Booth

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • The Breaker Upperers

    ★★★½

  • Utøya: July 22

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Time Share

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★½

  • Coco

  • mother!

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Abducted in Plain Sight

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • La La Land

    ★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Deadpool

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Big Short

  • The Lobster

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Love

    ★★

  • Carol

    ★★★★

  • Our Little Sister

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Inherent Vice

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★

  • Lucy

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

  • The Babadook

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • American Hustle

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★½