RSS feed for Clemente

Clemente has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Orphanage

The Orphanage

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boy

Boy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry