Sort by

ClinTarantino has logged 426 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Greetings

Greetings

1968
×
★★½
Edit this entry  
22
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Burning

The Burning

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Slaughter Rule

The Slaughter Rule

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fingers

Fingers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream, Pretty Peggy

Scream, Pretty Peggy

1973
×
★★
Edit this entry  
12
Wicked Stepmother

Wicked Stepmother

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★
Edit this entry  
11
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Edit this entry  
07
The Offence

The Offence

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Manichitrathazhu

Manichitrathazhu

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Blacula

Blacula

1972
×
★★½
Edit this entry  
05
Profound Desires of the Gods

Profound Desires of the Gods

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
Berlin Express

Berlin Express

1948
×
★★★
Edit this entry  
29
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry