Sort by

ClinTarantino has logged 54 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ugly American

The Ugly American

1963
×
★★½
Edit this entry  
31
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★½
Edit this entry  
30
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★½
Edit this entry  
30
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boy A

Boy A

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Tux and Fanny

Tux and Fanny

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Prayers for Bobby

Prayers for Bobby

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Biking Borders - eine etwas andere Reise

Biking Borders - eine etwas andere Reise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Xtro

Xtro

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Angel

Angel

1937
×
★★★½
Edit this entry  
06
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Macario

Macario

1960
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Edit this entry  
04
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry