RSS feed for ClintEwood

ClintEwood has logged 709 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Patton

Patton

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
MacArthur

MacArthur

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
The Man with the Iron Heart

The Man with the Iron Heart

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Opera

Opera

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Doppel Chain

The Doppel Chain

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
There Comes a Knocking

There Comes a Knocking

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
Alone in Berlin

Alone in Berlin

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wandering Soul

Wandering Soul

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Edit this entry  
03
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lebanon

Lebanon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
22 July

22 July

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★½
Edit this entry  
26
Solaris

Solaris

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry