RSS feed for ClintEWood
  • Black Narcissus

    Black Narcissus

    ★★★★★

    5 star blind buy. For a 40's movie it sure looks amazing and I wasn't expecting it to play out the way it did. It does kind of turn into a horror movie in the end.

  • Swallow

    Swallow

    ★★★★

    This is not a horror movie. It's purely a drama about a woman who develops this bizarre illness. It's odd at first and I didn't know what to expect and how far it's going to go but in the end it didn't go there and I think it was great. Halley Bennett is really good in it.

  • Southern Comfort

    Southern Comfort

    ★★★

    Where the hell did they find these soldiers? Mental hospital?

  • The Dam Busters

    The Dam Busters

    ★★★★

    Watch this and I quarantee you by the end of it you're going feel like you yourself achieved something.

  • Last Train from Gun Hill

    Last Train from Gun Hill

    ★★★★

    This is pretty much a combination of the first John Wick and 3:10 to Yuma. I couldn't find any information on it but this must have been a big influence on John Wick. The way the first half plays out, it's just like in John Wick minus all the gun-fu stuff.

  • Fail Safe

    Fail Safe

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I liked this way better than Dr. strangelove. That's one of the most terrifying endings ever. I actually got chills from that shrill sound. It completely caught me of guard because for some reason I kept expecting a happy ending.

  • Support Your Local Sheriff

    Support Your Local Sheriff

    ★★★★½

    This is a proper comedy western. No stupid saloon brawls with silly music playing in the background.

  • The Specialists

    The Specialists

    ★★★½

    I've never seen so many naked people in one place at the same time in a movie before.

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

    The hijack scene, the soundtrack and Anjelica Huston in leotard were my favorite parts. Not really my type of film, too strange.

  • Slender Man

    Slender Man

    ★★★

    Actually not bad at all. Little stretched and some characters acting dumb sometimes but nowhere near as terrible as all these ½ star reviews make it seem.

  • Raw Courage

    Raw Courage

    ★★★

    Group of crazy assholes playing soldiers in the desert decide to harass couple of marathon runners, something goes wrong and now they've to run for their lives. I was expecting to see bunch of lunatics dressed in leather driving motorcycles trying to kill people with crossbows but it's actually pretty grounded survival movie. The plot is simple and you don't really get to know any of the characters. At times their decision making is really frustrating and wherever they go…

  • Dogtooth