2019

ClintEWood ClintEWood’s year in review

Highest rated films

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 783 Films watched
  • 65.2 Average per month
  • 15.1 Average per week

Milestones

First Film

Ruin Me

Jan 14

Most Watched

Godzilla: King of the Monsters

3 times

Bad Black

twice

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

The Mask

twice

The Witch

twice

Last Film

Jamaica Inn

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
298 films
Drama
295 films
Horror
265 films
Action
218 films
Comedy
142 films
Crime
125 films
Adventure
110 films
Mystery
101 films
Western
86 films
War
77 films
USA
519 films
UK
123 films
Italy
74 films
France
51 films
Germany
42 films
Canada
39 films
Spain
29 films
Japan
29 films
Hong Kong
13 films
China
13 films
English
653 films
Italian
96 films
Spanish
82 films
German
79 films
French
71 films
Japanese
49 films
Russian
39 films
Cantonese
21 films
Chinese
18 films
Latin
17 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 14

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ClintEWood’s most liked review

Searching

★★★★★

Amazing. Kept me on the edge of my seat all the way through and it just got better and better towards the end. It managed to surprise me even at the end. Why is it that all these kind of movies always use MacBooks? When are we getting the first Windows computer screen movie?

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Bomber

Films ClintEWood watched in 2019

  • Jamaica Inn
  • Cash on Demand
  • Seven Years in Tibet
  • Zombieland: Double Tap
  • Force 10 from Navarone
  • Repulsion
  • Yesterday's Enemy
  • Eerie
  • The Godfather: Part II
  • Son of Godzilla
  • Mothra
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Invasion of Astro-Monster
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Bad Black
  • Hell in the Pacific
  • The Two Popes
  • The Green Berets
  • Fixed Bayonets!
  • The Fugitive
  • Mothra vs. Godzilla
  • King Kong vs. Godzilla
  • Die Hard
  • Jingle All the Way
  • It's a Wonderful Life
  • Christmas Evil
  • Gremlins
  • The Firm
  • The Christmas Chronicles
  • The Favourite
  • The Amityville Horror
  • Godzilla Raids Again
  • Q
  • Van Helsing
  • Airplane II: The Sequel
  • Top Gun
  • Beyond the Door
  • Philadelphia
  • Rage
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Vanishing Point
  • The Godfather
  • Pacific Rim: Uprising
  • Ready or Not
  • The Raven
  • The Impossible
  • Three Outlaw Samurai
  • Midnight Run
  • Charade
  • Django the Bastard
  • 6 Underground
  • The Apartment
  • Godzilla: King of the Monsters
  • The Hills Have Eyes 2
  • Moneyball
  • Witness for the Prosecution
  • Never Grow Old
  • Calibre
  • Witchfinder General
  • The Hills Have Eyes
  • The Masque of the Red Death
  • Marriage Story
  • God Forgives... I Don't!
  • Amigo, Stay Away
  • American Renegades
  • Three Bullets for Ringo
  • Groundhog Day
  • Over the Top
  • The Losers
  • T-34
  • The Witches
  • A Hijacking
  • 3 from Hell
  • The Truman Show
  • Takers
  • The Wandering Earth
  • The King's Choice
  • Häxan
  • Angel Has Fallen
  • The Irishman
  • Knives Out
  • Superbad
  • Blood Rage
  • The Open House
  • Solace
  • Late Night Trains
  • 22 Bullets
  • In a Lonely Place
  • Audition
  • Repossessed
  • The Vanishing
  • The Four Feathers
  • The Reptile
  • Cat People
  • The Name of the Rose
  • The Borderlands
  • The Hunt for Red October
  • Missing 411: The Hunted
  • The Manchurian Candidate
  • The Verdict
  • The Girl with All the Gifts
  • Inherit the Wind
  • Patton
  • The Mist
  • MacArthur
  • Rasputin: The Mad Monk
  • The Man with the Iron Heart
  • The Lighthouse
  • A Conspiracy of Faith
  • Thoroughbreds
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Opera
  • Shutter Island
  • American Psycho
  • The Mask
  • Death at a Funeral
  • London Has Fallen
  • The Plague of the Zombies
  • Night Tide
  • Dracula: Prince of Darkness
  • The Whole Nine Yards
  • The Gold Rush
  • Tower Heist
  • The General
  • I Confess
  • Alone in Berlin
  • Shrek 2
  • Tucker: The Man and His Dream
  • The Outlaw Josey Wales
  • Paranormal Activity
  • Shrek
  • Comanche Station
  • The Limehouse Golem
  • Skyfall
  • Ride Lonesome
  • Lebanon
  • The King
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Wait Until Dark
  • When a Stranger Calls
  • 22 July
  • Cam
  • Angst
  • [REC]
  • Kagemusha
  • Buchanan Rides Alone
  • Solaris
  • Loving Vincent
  • Cliffhanger
  • A Twelve-Year Night
  • Rattlesnake
  • Hereditary
  • Night of the Living Dead
  • The Northman
  • USS Indianapolis: Men of Courage
  • Sweet Smell of Success
  • Gwen
  • 1898: Our Last Men in the Philippines
  • The Lodgers
  • Ace in the Hole
  • Les Misérables
  • The Fog
  • Up in the Air
  • Night of the Demon
  • 1408
  • Jaws 3-D
  • The Maus
  • The Laundromat
  • Riphagen the Untouchable
  • To Be or Not to Be
  • Eli
  • The Witch
  • Wounds
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • The Constant Gardener
  • The Bye Bye Man
  • Fractured
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
  • Terrified
  • Phantom Thread
  • Don't Look Now
  • American Mary
  • Get Smart
  • Robin Hood: Men in Tights
  • May the Devil Take You
  • Parents
  • The Mask
  • Ringu
  • A Taxi Driver
  • Crazy Rich Asians
  • Young and Innocent
  • The Man Who Knew Too Much
  • Don't Look Now: We're Being Shot At
  • Murder Mystery
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Edge of Tomorrow
  • Ace Ventura: When Nature Calls
  • The Vanishing
  • Catch Me If You Can
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • The Lady Vanishes
  • The Vault
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

See all 783

World Map

Highly rated films ClintEWood is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Little Women
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more