RSS feed for Clint
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Icarus Line Must Die

The Icarus Line Must Die

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pressing On: The Letterpress Film

Pressing On: The Letterpress Film

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
211

211

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Takeshis'

Takeshis'

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Misandrists

The Misandrists

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rampo Noir

Rampo Noir

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who's Jenna...?

Who's Jenna...?

×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Boy Who Came Back

The Boy Who Came Back

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Time Traveller: The Girl Who Leapt Through Time

Time Traveller: The Girl Who Leapt Through Time

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wind-of-Youth Group Crosses the Mountain Pass

The Wind-of-Youth Group Crosses the Mountain Pass

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Yakuza

Teenage Yakuza

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
An Ordinary Man

An Ordinary Man

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Pornographers

The Pornographers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
After Louie

After Louie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry