RSS feed for Bruno

Bruno has logged 46 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Kika

Kika

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
31
L'ange

L'ange

1982
×
Edit this entry  
22
Deadpool

Deadpool

2016
×
Edit this entry  
19
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Westerly Wind

Westerly Wind

2018
×
Edit this entry  
09
The Gate

The Gate

1987
×
Edit this entry  
07
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★½
Edit this entry  
26
Tales That Witness Madness

Tales That Witness Madness

1973
×
★½
Edit this entry  
25
Torture Garden

Torture Garden

1967
×
★★½
Edit this entry  
23
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★★
Edit this entry  
23
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
The Pit, the Pendulum and Hope

The Pit, the Pendulum and Hope

1984
×
Edit this entry  
17
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Images

Images

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Galaxy

Galaxy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Witches

The Witches

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Forest of the Lost Souls

The Forest of the Lost Souls

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Happy End

Happy End

2017
×
Edit this entry  
27
Tori Amos: Welcome to Sunny Florida

Tori Amos: Welcome to Sunny Florida

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gerontophilia

Gerontophilia

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★
Edit this entry  
23
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Frente Fria Que a Chuva Traz

A Frente Fria Que a Chuva Traz

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Luz Del Fuego

Luz Del Fuego

1982
×
★★
Edit this entry  
10
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lady on the Bus

Lady on the Bus

1978
×
Edit this entry  
08
Os Sete Gatinhos

Os Sete Gatinhos

1980
×
★½
Edit this entry  
08
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
Edit this entry  
07
All Nudity Shall Be Punished

All Nudity Shall Be Punished

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Xica da Silva

Xica da Silva

1976
×
★★
Edit this entry  
01
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Edit this entry