2011

Bruno Bruno’s year in review

Bruno’s highest rated films

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Love and Death

    ★★★★½

  • Tori Amos: Live from The Artists Den

    ★★★★

  • Zelig

    ★★★★

  • The King and the Mockingbird

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Batman: Year One

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Batman: Under the Red Hood

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★½

  • Green Lantern: Emerald Knights

    ★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • Green Lantern: First Flight

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Iron Man 2

Jan 2

Last Film

Love and Death

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
11 films
Animation
10 films
Drama
10 films
Sci Fi
10 films
Adventure
9 films
Thriller
8 films
Mystery
7 films
Fantasy
6 films
Family
6 films
Horror
5 films
USA
21 films
France
5 films
Spain
3 films
Germany
3 films
Mexico
2 films
Sweden
2 films
Serbia
1 film
Canada
1 film
Italy
1 film
Poland
1 film
English
25 films
French
8 films
Spanish
6 films
German
4 films
Russian
2 films
Italian
2 films
Latin
1 film
Portuguese
1 film
Polish
1 film
Estonian
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

A Serbian Film
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Tori Amos: Live from The Artists Den

Films watched in 2011

  • Love and Death
  • Zelig
  • Batman: Mystery of the Batwoman
  • It's a Wonderful Life
  • The King and the Mockingbird
  • Melancholia
  • Paranormal Activity
  • The Tree of Life
  • Torso
  • Green Lantern: Emerald Knights
  • Green Lantern: First Flight
  • Wonder Woman
  • Superman/Batman: Apocalypse
  • Superman/Batman: Public Enemies
  • Batman: Year One
  • Biutiful
  • How to Train Your Dragon
  • Super 8
  • Drive
  • Midnight in Paris
  • A Serbian Film
  • Three Colors: Blue
  • Batman: Under the Red Hood
  • The Orphanage
  • X-Men: First Class
  • Orphan
  • Wild at Heart
  • Autumn Sonata
  • Black Swan
  • Tori Amos: Live from The Artists Den
  • Iron Man 2

Highly rated films Bruno missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • The Intouchables
  • Oslo, August 31st
  • Once Upon a Time in Anatolia

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more