2012

Bruno Bruno’s year in review

Bruno’s highest rated films

  • Häxan

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Germany Year 90 Nine Zero

    ★★★★★

  • Fists in the Pocket

    ★★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Adelheid

    ★★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★★

  • The Inner Scar

    ★★★★★

  • City of Pirates

    ★★★★★

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★★

  • All About Lily Chou-Chou

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 236 Films watched
  • 19.7 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Batman: Mask of the Phantasm

Jan 1

Most Watched

Holy Motors

twice

Last Film

Hanezu

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
152 films
Horror
42 films
Comedy
39 films
Thriller
32 films
Animation
27 films
Action
24 films
Mystery
23 films
Romance
23 films
Fantasy
23 films
Crime
19 films
USA
56 films
France
53 films
Japan
27 films
UK
23 films
Italy
19 films
Germany
19 films
Sweden
12 films
Finland
10 films
Czechia
7 films
English
117 films
French
40 films
Japanese
29 films
German
21 films
Italian
19 films
Russian
14 films
Swedish
10 films
Finnish
8 films
Spanish
8 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Mother of Tears
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Shinju Ereji

Films watched in 2012

  • Hanezu
  • The Ascent
  • Aurélia Steiner (Melbourne)
  • Lines of Wellington
  • Beyond the Hills
  • Tabu
  • Baron Blood
  • My Night at Maud's
  • Fires on the Plain
  • In the Darkness of the Night
  • The Shop on Main Street
  • 4:30
  • Dream Work
  • Mekong Hotel
  • Twilight Portrait
  • Bells from the Deep
  • 4
  • Living
  • Hymn to Merde
  • The Girl on a Motorcycle
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • Mr. Thank You
  • Aniki Bóbó
  • Branded to Kill
  • A Visitor to a Museum
  • Amour
  • Häxan
  • Bliss
  • Tabu
  • Pieta
  • Rome, Open City
  • The Magician
  • Yi Yi
  • The Little Shop of Horrors
  • The House with Laughing Windows
  • Germany Year 90 Nine Zero
  • Burial Ground
  • Kuroneko
  • Fists in the Pocket
  • Himizu
  • Black Ice
  • Animal Farm
  • Holy Motors
  • She and Her Cat
  • Hukkle
  • Submarino
  • Mirror
  • Killer Joe
  • Holy Motors
  • The Beyond
  • A Page of Madness
  • The Mother of Tears
  • Inferno
  • Suspiria
  • The Mask of Medusa
  • Rafa
  • Kauwboy
  • Swimmer
  • Pale Flower
  • Man's Job
  • Dennis
  • Little Red Flowers
  • Cycling Chronicles: Landscapes the Boy Saw
  • Mauvais Sang
  • Distant
  • Naked Harbour
  • The Python
  • Paradise: Love
  • The Lady Vanishes
  • North by Northwest
  • Peeping Tom
  • The Angels' Share
  • Moonrise Kingdom
  • Naked Eyes
  • My Last Minute
  • In Another Country
  • Cosmopolis
  • The White Dove
  • Survive Style 5+
  • A Hunting Accident
  • Adelheid
  • The Conductor
  • Bread and Milk
  • The Seashell and the Clergyman
  • Helpless
  • Teddy Bear
  • Songs from the Second Floor
  • Floating Weeds
  • Hamlet
  • Moonstruck
  • Caesar Must Die
  • Zombie and the Ghost Train
  • Kwaidan
  • The End of the World
  • Frozen Land
  • Daisies
  • The Devil's Trap
  • Yojimbo
  • The World
  • The Secret World of Arrietty
  • Anémone
  • Whisper of the Heart
  • The Amazing Spider-Man
  • Brave
  • La Luna
  • The Inner Scar
  • The Dark Knight Rises
  • The Third Part of the Night
  • Village of the Damned
  • Michael
  • The Hypothesis of the Stolen Painting
  • The Devils
  • Ultimate Avengers 2
  • Ultimate Avengers
  • Thor
  • City of Pirates
  • Keyhole
  • City of Life and Death
  • The Batman Superman Movie: World's Finest
  • Hobo with a Shotgun
  • Machete
  • 22nd of May
  • The Red Shoes
  • Videodrome
  • Superman vs. The Elite
  • Prometheus
  • Carnival of Souls
  • The Iron Giant
  • Cherry Blossoms
  • A Cat in Paris
  • A Tale of Two Sisters
  • Fascination
  • Martyrs
  • The Match Factory Girl
  • Hamlet Goes Business
  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Ashes
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Shadow on the Snow
  • All About Lily Chou-Chou
  • Mary and Max
  • Ten
  • Shinju Ereji
  • The Turin Horse
  • My Week with Marilyn
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Naked Kiss
  • Confessions
  • I Saw the Devil
  • Faust
  • Antigone
  • Winter Light
  • Indian Summer
  • Shame
  • We Need to Talk About Kevin
  • Pina
  • One Day in the Life of Andrei Arsenevich
  • Dracula: Prince of Darkness
  • Dracula
  • Viy
  • Alice
  • The Third Generation
  • Dirty Hands
  • Two Birds
  • Sans Soleil
  • Restless
  • Chandmani Sum
  • Carnage
  • Good Morning
  • Black Sunday
  • Rope
  • Brand Upon the Brain!
  • The Sacrifice
  • The Cremator
  • Arang
  • Justice League: Doom
  • The Drummer for the Red Cross
  • Sicily!
  • Treevenge
  • Le Havre
  • Manhattan
  • Jigoku
  • Destino
  • Take Shelter
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • The Descendants
  • Moneyball
  • War Horse
  • The Help
  • Geri's Game
  • For the Birds
  • The Famous Box Trick
  • Whimsical Illusions
  • The Merry Frolics of Satan
  • Le Papillon Fantastique
  • The Haunted Castle
  • Hugo
  • Machorka-Muff
  • Lothringen!
  • From the Clouds to the Resistance
  • Rear Window
  • And the Ship Sails On

See all 236

Highly rated films Bruno missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • Django Unchained
  • Wolf Children
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • McCullin
  • Laurence Anyways
  • The Hollow Crown: Richard II

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more