2014

Bruno Bruno’s year in review

Bruno’s highest rated films

  • Cría Cuervos

    ★★★★★

  • Elisa, My Life

    ★★★★★

  • Il bacio di Tosca

    ★★★★★

  • Goodbye to Language

    ★★★★★

  • Ratcatcher

    ★★★★★

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★★

  • The Wayward Cloud

    ★★★★★

  • Viagem ao Fim do Mundo

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • In a Year with 13 Moons

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Russian Lullabies

    ★★★★½

  • Daniel Schmid - Le chat qui pense

    ★★★★½

  • Still the Water

    ★★★★½

  • The Dance of Reality

    ★★★★½

  • I Am My Own Woman

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 137 Films watched
  • 11.4 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Young and Healthy as a Rose

Jan 1

Last Film

Asterix and Cleopatra

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Documentary
21 films
Comedy
16 films
Fantasy
14 films
Horror
13 films
Romance
10 films
Mystery
8 films
Adventure
6 films
History
6 films
Action
5 films
Germany
33 films
France
30 films
USA
16 films
UK
10 films
Japan
9 films
Czechia
8 films
Poland
7 films
Italy
6 films
Brazil
5 films
Spain
5 films
English
60 films
German
35 films
French
26 films
Japanese
11 films
Czech
9 films
Polish
7 films
Portuguese
7 films
Russian
6 films
Chinese
6 films
Spanish
6 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Human Condition III: A Soldier's Prayer
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Giallo
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Princess Mononoke
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Russian Soul

Films watched in 2014

  • Asterix and Cleopatra
  • Fellini Satyricon
  • Il bacio di Tosca
  • La Paloma
  • Daniel Schmid - Le chat qui pense
  • Inland Empire
  • Goodbye to Language
  • Dearest Relatives, Poisonous Relations
  • Ulrike Ottinger - Nomad from the Lake
  • Goltzius and the Pelican Company
  • Dragon's Return
  • The Calm
  • Personnel
  • Camera Buff
  • Under Snow
  • To Have (Or Not)
  • The Russian Soul
  • Johan
  • Russian Lullabies
  • Alice in Russialand
  • Still the Water
  • The Dance of Reality
  • I Am My Own Woman
  • Don't Go to Sleep
  • The Toxic Avenger
  • Les Carabiniers
  • Stress Is Three
  • The Hourglass Sanatorium
  • Les mains négatives
  • Book of Days
  • A Virus Knows No Morals
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • Elisa, My Life
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • Weekend
  • Cría Cuervos
  • Ratcatcher
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Prater
  • Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux
  • Tower of Evil
  • Xime
  • The Bridegroom, the Actress, and the Pimp
  • Twelve Chairs
  • Woman of the Ganges
  • Nico Icon
  • Level Five
  • Nekromantik
  • Eaten Alive
  • The Wayward Cloud
  • Dita Saxová
  • Dorian Gray in the Mirror of the Yellow Press
  • The River
  • Journey to the West
  • Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker
  • Kamikaze 1989
  • Rainer Werner Fassbinder - Last Works
  • Zero for Conduct
  • À propos de Nice
  • Taris
  • The Ghost Cat of Otama Pond
  • Goodbye, 20th Century
  • Son of Batman
  • Poem
  • Elegy From Russia
  • Terry Pratchett: Choosing to Die
  • The Scapular
  • Beauty and the Beast
  • Reminiscences of a Journey to Lithuania
  • Dandy
  • The Millennial Bee
  • Sweet Home
  • Post Coitum
  • It's Better to Be Healthy and Wealthy than Poor and Sick
  • Neurosia: Fifty Years of Perversity
  • Shadow of Angels
  • The Frog Prince
  • The Feather Fairy
  • Giallo
  • Journey: A portrait of Famed Czech New Wave Film Director Vera Chytilová
  • The Devil Queen
  • It Is Not the Homosexual Who Is Perverse, But the Society in Which He Lives
  • Die Bettwurst
  • La Brune et moi
  • Maria Callas Porträt
  • Aggression
  • Wolf's Hole
  • Wendy and Lucy
  • Notes on the Circus
  • A Touch of Sin
  • Free Radicals: A History of Experimental Film
  • Riddles of the Sphinx
  • Duffer
  • Icarus XB 1
  • Chronicle of an Industrial
  • The Saragossa Manuscript
  • Spider
  • Eastern Drift
  • Comedy of Innocence
  • The Prophet of Hunger
  • Without Anesthesia
  • Hitler in the Third World
  • Viagem ao Fim do Mundo
  • The Suspended Vocation
  • Sweet Amianto
  • On the Bowery
  • Heinrich
  • Mondo Lux - Die Bilderwelten des Werner Schroeter
  • This Night
  • Princess Mononoke
  • Willow Springs
  • Guns of the Trees
  • La Jetée
  • Nora Helmer
  • Like a Bird on a Wire
  • Effi Briest
  • Tom Thumb in the Land of the Giants
  • Thrust in Me
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2
  • Two
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1
  • Zazie dans le métro
  • Bremer Freiheit
  • The White Dove
  • Pioneers in Ingolstadt
  • In a Year with 13 Moons
  • Why Does Herr R. Run Amok?
  • Gods of the Plague
  • The Stationmaster's Wife
  • Mamasunción
  • Jail Bait
  • Two People
  • Whity
  • Mother Küsters Goes to Heaven
  • Long Twilight
  • Our Sunhi
  • Young and Healthy as a Rose

Highly rated films Bruno missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more