2015

Bruno Bruno’s year in review

Bruno’s highest rated films

  • Our Music

    ★★★★★

  • Goodbye to Language

    ★★★★★

  • The Passenger

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Visit, or Memories and Confessions

    ★★★★★

  • Je Vous Salue, Sarajevo

    ★★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★½

  • The Green Room

    ★★★★½

  • The Virgin Spring

    ★★★★½

  • Band of Outsiders

    ★★★★½

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★½

  • A Short Film About Killing

    ★★★★½

  • A Short Film About Love

    ★★★★½

  • Eisenstein in Guanajuato

    ★★★★½

  • Sweet Bean

    ★★★★½

  • Heart of a Dog

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Twelve Tasks of Asterix

Jan 1

Most Watched

Sweet Bean

twice

Last Film

Aferim!

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
55 films
Comedy
12 films
Romance
11 films
Crime
11 films
Animation
9 films
Thriller
8 films
Documentary
7 films
Action
5 films
Adventure
4 films
History
4 films
France
39 films
USA
14 films
Germany
8 films
Japan
4 films
Switzerland
4 films
Netherlands
3 films
Mexico
3 films
Spain
3 films
Italy
3 films
Lithuania
2 films
French
30 films
English
29 films
German
11 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Swedish
3 films
Portuguese
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Batman Unlimited: Animal Instincts
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Inside Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Matriarchy

Films watched in 2015

  • Aferim!
  • Taxi
  • Sweet Bean
  • All the Boys Are Called Patrick
  • Je Vous Salue, Sarajevo
  • Adieu au TNS
  • Rise and Fall of a Small Film Company
  • JLG/JLG: Self-Portrait in December
  • The Kids Play Russian
  • The Power of Speech
  • Comment ça va?
  • Vladimir and Rosa
  • Struggle in Italy
  • Our Music
  • Normal People Are Nothing Exceptional
  • Flowers
  • Stations of the Cross
  • Sweet Bean
  • Heart of a Dog
  • Absolute Rest
  • Visit, or Memories and Confessions
  • Experimenter
  • Eisenstein in Guanajuato
  • The Event
  • A Brighter Summer Day
  • Bizarre
  • The Gulls
  • Trap
  • From Afar
  • Dheepan
  • The Forbidden Room
  • Heavenly Nomadic
  • Returning Home
  • A Floresta Que se Move
  • Matriarchy
  • Babai
  • Dog's Dialogue
  • A Short Film About Killing
  • A Short Film About Love
  • Freedom
  • Eternal Homecoming
  • Peace to Us in Our Dreams
  • Cemetery of Splendour
  • A Woman Is a Woman
  • The Kids
  • Band of Outsiders
  • The Passenger
  • Taboo
  • Ariel
  • The Virgin Spring
  • The Green Room
  • The Oak
  • The Beautiful Prisoner
  • Masculin Féminin
  • Love on the Run
  • Shoot the Piano Player
  • Inside Out
  • Magical Girl
  • Schramm
  • My Joy
  • Eden
  • Batman: Assault on Arkham
  • Batman Unlimited: Animal Instincts
  • Justice League: Throne of Atlantis
  • Timbuktu
  • Batman vs. Robin
  • Goodbye to Language
  • Piège
  • Nightcrawler
  • Justice League: War
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • Resident Evil: Damnation
  • Bed and Board
  • The Twelve Tasks of Asterix

Highly rated films Bruno missed

  • Mad Max: Fury Road
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Room
  • This Is England '90
  • Mustang
  • Spotlight
  • Carol

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more