2016

Bruno Bruno’s year in review

Bruno’s highest rated films

  • Decalogue I

    ★★★★★

  • From the Life of the Marionettes

    ★★★★★

  • Stroszek

    ★★★★★

  • In a Year with 13 Moons

    ★★★★★

  • Santa Sangre

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • I Will Walk Like a Crazy Horse

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Providence

    ★★★★★

  • The Cambridge Squatter

    ★★★★★

  • Lantouri

    ★★★★★

  • Interruption

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Teorema

    ★★★★★

  • One Minute For One Image

    ★★★★★

  • Hedgehog in the Fog

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 8.5 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Hedgehog in the Fog

Jan 9

Most Watched

Train Driver's Diary

twice

Last Film

Lilting

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
66 films
Documentary
14 films
Comedy
13 films
Fantasy
11 films
Romance
7 films
Horror
6 films
Mystery
5 films
Sci Fi
5 films
Action
3 films
Adventure
3 films
France
34 films
Germany
19 films
USA
16 films
UK
12 films
Italy
12 films
Brazil
8 films
Poland
6 films
Netherlands
5 films
Mexico
5 films
Portugal
4 films
English
40 films
French
24 films
German
14 films
Portuguese
11 films
Spanish
9 films
Italian
7 films
Polish
6 films
Russian
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Annabelle
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Witch
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

White Feast

Films watched in 2016

  • Lilting
  • Dog Days
  • Animal Love
  • Medea
  • The Propaganda Game
  • HyperNormalisation
  • Treasure Island
  • Prospero's Books
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • One More Time with Feeling
  • Manuel on the Island of Wonders
  • A Marvada Carne
  • Vincere
  • Katie Tippel
  • Babette's Feast
  • Three Crowns of the Sailor
  • One Minute For One Image
  • Teorema
  • Persona
  • Intermissions
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Glory
  • Endless Poetry
  • Interruption
  • Symptom
  • Ma' Rosa
  • Illegitimate
  • No Vazio da Noite
  • Lantouri
  • Ederly
  • A House On 41st Street
  • The Cambridge Squatter
  • Elon Doesn't Believe in Death
  • Paterson
  • The Last Family
  • Treblinka
  • Train Driver's Diary
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • Ascent
  • Sweet Dreams
  • Correspondências
  • Górgona
  • The Lure
  • O Silêncio da Noite é Que Tem Sido Testemunha das Minhas Amarguras
  • Dust Cloth
  • The Sun, the Sun Blinded Me
  • White Feast
  • The Shameless Old Lady
  • The Babushkas of Chernobyl
  • Train Driver's Diary
  • Aquarius
  • No Place to Go
  • The Corridor
  • Short Cuts
  • Wild Grass
  • Muriel, or the Time of Return
  • Providence
  • Last Year at Marienbad
  • Private Fears in Public Places
  • Je T’aime, Je T’aime
  • Francofonia
  • Ghost World
  • My Name Is Not Ali
  • La Strada
  • Black Moon
  • The Clowns
  • Alucarda
  • I Will Walk Like a Crazy Horse
  • A Streetcar Named Desire
  • The Holy Mountain
  • The Severed Heads
  • El Topo
  • Cosmos
  • Fando and Lis
  • Time Regained
  • Santa Sangre
  • Annabelle
  • In a Year with 13 Moons
  • The Witch
  • The Wold Shadow
  • Sonata for Hitler
  • A Soldier's Dream
  • Coup de grâce
  • Embrace of the Serpent
  • Stroszek
  • Max My Love
  • Batman: Bad Blood
  • Justice League vs. Teen Titans
  • Fear of Fear
  • Baal
  • Paris, Texas
  • Chinese Roulette
  • Emergency Kisses
  • Life on Earth
  • Pátio
  • Poder dos Afetos
  • From the Life of the Marionettes
  • Heart of a Dog
  • The Man Who Fell to Earth
  • Land and Shade
  • Hedgehog in the Fog

Highly rated films Bruno missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Arrival
  • 13th

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more